Ziraat Bankası Genel Müdürüne Talimat Verdi

07 Eyl

Ziraat Bankası Genel Müdürüne Talimat Verdi

Admin | Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek'te gelen şikayet üzerine Ziraat Bankası Genel Müdürü'ne talimatı verdi.
Bosna Hersek-Türkiye İş Forumuna katılarak burada bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle Belgrad-Saraybosna Otoyolu'nun bir an önce bitirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Konuyla ilgili sıkıntıdan kendisine bahsedildiğini belirten Erdoğan, "Ben de Ziraat Bankası genel müdürümüze gerekli talimatı verdim. Bu konudaki gerekli desteği vermek suretiyle inşallah bu müteahhit firmamız adımını atarak işini başlatacaktır. Kaybedecek vaktimiz yok" dedi.

Devamını Oku
Putinden Türk Lirası Hamlesi

07 Eyl

Putinden Türk Lirası Hamlesi

Admin | Haberler

24 Şubat'ta başlayan Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa'nın yaptırım ve ambargolarıyla karşı karşıya kalan Rusya'dan Türk Lirası hamlesi geldi. Rusya Merkez Bankası tarafından yayımlanan raporda, yabancı ülkelerin para birimleriyle ruble üzerinde etki yaratabilmek için dost ülkelerin para birimlerinin rezervlerde daha fazla kullanılması konusunun incelendiğine vurgu yapıldı.Batılı ülkeler, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Rusya Merkez Bankası'nın yaklaşık 600 milyar dolar değerindeki uluslararası rezervlerinin yabancı bankalarda bulunan 300 milyar dolarlık kısmını dondurmuştu. Kremlin, rezervlerinin önemli bir kısmına erişiminin durdurulması nedeniyle ülkede kapsamlı sermaye kontrolleri uygulamaya başlarken, ihracatçılara döviz gelirlerini rubleye dönüştürme talimatı vermek durumunda kaldı

Devamını Oku
House of the Dragon YouTube’a geliyor

04 Eyl

House of the Dragon YouTube’a geliyor

Admin | Haberler

House of the Dragon YouTube’a geliyor
House of the Dragon ilk bölümü HBO’nun YouTube kanalından yayınlandı. Yaklaşık bir saat uzunluğundaki ilk bölüm, 1080p FullHD çözünürlükte YouTube’dan izlenebilir. Ancak video Türkiye’de erişime açılmadı, bu yüzden VPN kullanmanız gerekiyor.
21 Ağustos’ta HBO ve HBO Max’te prömiyer yapan House of the Dragon, Game of Thrones olaylarından 200 yıl öncesini anlatıyor. Targaryen hanedanı, Westeros’taki gücünün zirvesinde ve hiç kimse hanedanlığa meydan okumaya cesaret edemiyor. Bu ise Targaryenlar için en büyük tehdidin aile içinden çıkacağını gösteriyor.

Devamını Oku
Tip 2 Diyabet

03 Eyl

Tip 2 Diyabet

Admin | Haberler

Tip 2 Diyabet
Bu şeker hastalığı türünün başlangıç döneminde pankreas yeterli miktarda insülin salgıladığı halde salgılanan insülin hücreler tarafından kullanılamaz. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise pankreastan insülin salgılanması yetersiz hale gelir. Tip 2 türündeki şeker hastalığında uzun yıllar klinik olarak bir belirti görülmeyebilir.
Enfeksiyon, ameliyat, gebelik, stres veya fazla kilo alınması diyabeti klinik olarak ortaya çıkarabilir. Tip 2 diyabet  genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Aile fertlerinde şeker hastalığı olanlar, aşırı kilolu kişiler, 4 kg’dan daha ağır bebek doğuran kadınlarda bu tür şeker hastalığının görülme riski daha fazladır.

Devamını Oku
Tip 1 Diyabet

03 Eyl

Tip 1 Diyabet

Admin | Haberler

Tip 1 Diyabet
Tip 1 diyabet insülin hormonunun mutlak eksikliğinde meydana gelir. Tip 1 diyabet, bağışık sisteminin virüs, ilaç, aşılanma, fizik veya psişik stres v.b bir nedenle normalden sapması sonucu insülin yapımını üstlenen pankreas beta hücrelerinin tahribi sonucu gelişir. Bu tahribat %80’in üzerine ulaştığında şeker hastalığı belirtileri ortaya çıkmaya başlarBu hastaların mutlaka ömür boyu insülin tedavisi almaları gereklidir.

Devamını Oku
Şeker hastalığı Diyabet kimlerde görülür

03 Eyl

Şeker hastalığı Diyabet kimlerde görülür

Admin | Blog

Şeker hastalığı Diyabet kimlerde görülür
Diyabet hastalarının kanında şeker miktarı artmakta ve böbreklerden dışarı atılmaktadır. Pankreasın yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi veya ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda ortaya çıkan diyabet yeni doğmuş bir bebekte de 80 yaşında bir bireyde de görülebiliyor.
Kentleşme ile birlikte gelen hareketsiz yaşam tarzı, yanlış beslenme alışkanlığıyla birlikte tüm dünyada gittikçe yaygınlaşan diyabete çoğunlukla obezite eşlik etmektedir.En sık orta yaş ve üzerindeki kişilerde görülmektedir.
Beslenme alışkanlığındaki yanlışlıklar neticesinde son yıllarda çocuklarda, genç erişkinlerde obezite görülme sıklığının artış göstermesi diyabetin başlama yaşını öne çekebiliyor.

Devamını Oku
Şeker hastalığı (Diyabet) nedir?

03 Eyl

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir?

Admin | Haberler

Şeker hastalığı (Diyabet) nedir? 
Halk arasında şeker hastalığı olarak adlandırılan diabetes mellitus bir diğer adıyla diyabet pankreastan salgılanan insülin eksikliği veya etkisizliği  sonucu ortaya çıkan kan şekeri yüksekliğinin söz konusu olduğu yaygın görülen bir hastalıktır.
Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji temel besin öğeleri protein, yağlar ve karbonhidratlardan sağlanır. Bu besin öğelerinin en önemlisi parçası ‘glikoz’ yani basit şekerdir.
Glikozun önemi, en başta beyin olmak üzere vücudun en önemli enerji kaynağı olmasından kaynaklanır. Hücreler ihtiyaç duydukları glikozu pankreastan salgılanan insülin hormonu yardımıyla kullanır. İnsülin hormonu vücutta yapılamaz ise glikoz enerji olarak kullanılamayacak ve kan şekeri yükselecektir.

Devamını Oku
Ünlü Oyuncu Aslı Demirci

01 Eyl

Ünlü Oyuncu Aslı Demirci

Admin | Haberler

Ünlü Oyuncu Aslı Demirci
Aslı Demirci canlı yayında bir Türk girişimci ve hayırsever olarak, kripto para ile nasıl milyoner olduğunu açıkca paylaşmaktan çekinmedi, kripto para borsalarındaki açıkları anlattı ve Türkiyedeki Bankacılığı eleştirdi.Geçtiğimiz günlerde Ana Haber Bülteni’ne çıkan Demirci, kısa zaman içerisinde herkesi bir milyonere dönüştürebileceğini söyleyerek yeni bir “servet açığından” bahsetti. Demirci, büyük bankalar kapanmadan önce, Türkiye’deki herkese geç kalmadan bu fırsatı değerlendirmelerini tavsiye etti.Ve tabi ki, röportajın ardından sadece dakikalar sonra, Türkiye’nin önde gelen bir Banka müdürlüğünden, Demirci’ın röportajının derhal durdurulması için aradılar  ama artık çok geçti.

Devamını Oku
Selçuk Bayraktar

01 Eyl

Selçuk Bayraktar

Admin | Blog

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Samsun'daki TEKNOFEST alanını ziyaret etmesiyle ilgili konuştu. Sürpriz ziyarete şaşırdığını belirten Bayraktar, "Kılıçdaroğlu, CHP'li vekillerin bize karşı sistematik iftiralarına sessiz kaldı, kalıyor" dedi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Samsun'da TEKNOFEST alanını ilk kez ziyaret etmesi hayli ilgi çekti. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar TVNET ekranlarında yayınlanan Net Bakış Özel programında Serhat İbrahimoğlu ve Mete Yarar'ın sorularını yanıtladığı sırada, Kılıçdaroğlu'nun ziyareti hakkında da yorumda bulundu.

Devamını Oku