iran’dan Sonra Sıra Türkiye

Çocuk Eğlence Erkek Finans Genel Haber Kadın Magazin Oyun Sinema Sohbet Spor

iran’dan Sonra Sıra Türkiye

İran’da İç Karışılık Sebebi Siyasi Fitneler Fakirliği Bahane gösterip Siyasi Çıkar Savaşı içine girdiklerini zannediyorlar, oysa batı ülkelerinin oyuncakları olduğunun farkında bile değiller oysa iran’da satılmış 100 fazla siyasetçi gruplar var iran diğer islam ülkelerine göre farklı anlayış siyasi, ve dini anlayış tarzı var iran ile dost olmak kadar zor bir şey yoktur.
iran’da karışıklık başlarsa dış güçler pyd ve pkk güçlerini bölgeye yönlendirecektir. ve işler daha çok karışaçaktır mezhep çokluğu olan iranda olayların büyümesi daha çabuk ve hızlı olur
Aslında iran diğer ülkelere göre daha çok diken üzerinde çünkü siyasi bakış acıları dine bakış açıları farklı iran’da Her insan başına buyruk yorumlar yapar şii sünni diye bilinir aslında 5 yakın mezhep vardır kendini şii veya sünnü alevi göresteren bir sürü hain var iranda o yüzden iran bölünmeye daha elverişli bir ülke, iran’ın çıkarı olmassa kendi halkına bile selam vermez türkiye’yi sevmiyen bir ülkedir iran, iranı karıştırmak için çokta emek harcanmaz aslında siyaset görüşleri zayıf ve kısıtlıdır düşmanını dost, dostunu düşman gören bir ülkedir.
israil kendine 50 sene önce kendisine saldıran iran süphesizki rahat bırakmicaktır ırak filistin suriye mısır bunlara bir örnektir,iran israil için her zaman bir tehlikedir o yüzden iran diken üzerindedir emin olunki iran Türkiye’yi Sevmez Ama bir savaş çıkarsa tek kaçacakları yer türkiyedir, fakat türkiyede savaş çıkarsa iran hükümedi türkiyeyi kabul etmez amerika ve israilin oyunlarıda bitmez , iran düşerse süphesizki tek hedef kalıyor oda islamın kalbi türkiye dünya türkiyede bir karış toprak almak için kendi halkını bile öldürür.
Bu oyunların asıl sebebi büyük türkiye projesidir türkiyeyi kim alırsa dünyayı o yönetir türkiye dünyadaki en büyük zenginlik kaynaklarının olduğu Tek bölge türki’yeyi ele geçiren ülke dünyanın 4 tarafında ticaret petrol ve doğalgaz sistemini yürütebilir .
Ülkemiz yer altı zenginlikleri bakımından gelişmiştir. Çünkü bu açıdan zengin topraklar üzerinde konumlanmışız. Ayrıca çok farklı yer altı kaynaklarımız bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları; petrol, bor, altın, krom’dur. Kömür üretiminde ise dünyada zirve isimler arasında yer alırız.Uydudan alınan resimler dahilinde ise ülkemizin petrol coğrafyasında yüzdüğü görülür. Bunun dile getiren kişi Rusya Dış işleri Bakanıdır.
Bu anlamda yavaş yavaş gelişmekteyiz. İşte ülkemizde bulunan yer altı kaynakları şunlardır;Demir; Doğu Anadolu Bölgesinde bolca bulunur. Divriği’den ise ülkemizde çıkarılan demirin %80’i çıkartılır.

Bu madenden en çok endüstride faydalanılır. Bor; Bu madenin dünya rezervinin %80’i ülkemizde bulunur. Metalin kuvvetlendirilmesinde ve alternatif yakıt yapımında bundan faydalanılır.
Kömür; Bu maden bakımından dünyada zirve isimlerdeniz. Bu maden sanayide de olca kullanılır.
Batı Karadeniz ve Güney Marmara’dan en çok elde edilir.Krom; Kütahya, Eskişehir ve Bursa’dan elde edilir. Daha çok kaplamacılık ve çelik üretiminde faydalanılır. Bakır; Erzurum, Artvin, Kütahya ve Rize’den elde edilir. Bu madenden oldukça faydalanılır.

Yer üstü Zenginliklerimiz

Akarsular; Yer üstü kaynaklarının başında akarsular gelmektedir. Ülkemizin engebeli olması sebebiyle pek çok akarsu bulunmaktadır. Anca akarsular kısa ve denge profiline ulaşmamış ve düzensiz rejimli biçimde görülmektedir. Bu özellikler itibariyle akarsularımızdan pek faydalanamayız. Ancak yüksek hidroelektrik potansiyeli elde ederiz.

Bitki örtüsü; Ülkemizin bitki çeşitliliği çok fazladır. bunun ana faktörü iklim çeşitliliğidir.
Yer şekilleri; Ülkemizin yer şekilleri engebeli ve yükseltisi fazladır.
Denizler ve göller; Yurdumuz üç tarafı denizlerle kaplı yarım ada biçimindedir. Bu sayede deniz ulaşımı gelişmiş ve ülkeye katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Güney Doğu Anadolu bölgemiz dışında diğer tüm bölgelerde doğal göle rastlamak mümkündür. Bu göllerden tuz üretilir. Turizme katkı sağlar ve tatlı su balıkçığına yardımcı olur.

Toprak ve taşlar; Tarımın olmazsa olmazı olan toprak verimi artıran bir unsurdur.
Doğal oluşumlar; Dikit, sarkıt ve mağaraları bulunması yönünden zengin doğal oluşumu bulunan bir ülkeyiz. Bu da turizmi geliştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir